Tournament Results

The 2019 MEX Volleyball tournament was a great success! With 198 men’s teams and 108 women’s teams we had over 600 players! Congrats to winners Kevin Malak & Evan Gebert and Alisha Bettinson & Lauren Bosse!

2019 RESULTS
Men’s 1st Place
Kevin Malak
Evan Gebert
Women’s 1st Place
Alisha Bettinson
Lauren Bosse
Men’s 2nd Place 
Kenny Lentin
Luke Lentin
Women’s 2nd Place
Maddie Lord
Alexandria Bass
Men’s 3rd Place 
Esteban Escobar
Takanori Sanay
James Fennell
Kyle Seaman
Women’s 3rd Place 
Amy Mihok
Jennifer Gunsaullus
Jaynie Moore
Lena Yee
Men’s 5th Place 
Danny Neiman and Todd Shimp
Joshua Harner and Paul Harner
Tyler Brennan and Curtis Kinz
Luis Yeme and Brent Curtis
Women’s 5th Place
Laura Ratto and Roxy Shimp
Sydney DeTurk and Coreen Vogel
Kayla Safarik and Sarah Benoist
Theresa Wilks and Aya Sato

 
2018 RESULTS
Men’s 1st Place
Chris Gregg
Mike Smith
Women’s 1st Place
Amanda Vialpando
Leslie Kirschblum
Men’s 2nd Place 
Fibi Beregovoy
Mark Yturralde
Women’s 2nd Place
Theresa Wilks
Michele Kunde
Men’s 3rd Place 
Jordan Dobrowski
Drake Dvorak
Kyle Larson
Alfredo Vejar
Women’s 3rd Place 
Katie Meyers
McKenna Doyle
Lacie Drennan
Kristen Waldron
Men’s 5th Place 
Alan Leibthal and Sean Mowen
Myron Miller and Max Glassman
Bobby Bomberg and Ali Mobrem
Alex Martinez and Alex Martinez, Jr.
Women’s 5th Place
Tina Spotts and Jerri Morgan
Pilar Van Eaton and Ruby Wong
Julie Chan and Annette Gregg
CeLin MacDonald and Cynthia Ruffy

 
2017 RESULTS
Men’s 1st Place
Sacha Simoes
Jeff Van Eaton
Women’s 1st Place
Anne Osburn
Kelly Park
Men’s 2nd Place 
Anthony Unger
Travis Matteson
Women’s 2nd Place
Tina Spotts
Stacey Smith
Men’s 3rd Place 
Wesley Hasten
Paul Harner
Ralph Garcia
Joe Gagnon
Women’s 3rd Place 
Katie Meyers
Stephanie Calcara
Irisa Cortez Encinas
Katie Tomsyck
Men’s 5th Place 
Tristan Allmond and Michael Johnston
Michael “Skippy” Diaz and Scott Golueke
Rob Clerihan and Nick Ramsey
John Funke and Brandon Anderson
Women’s 5th Place
Heather Dunn and Jacquelyn Schneider
Kathryn Meyers and Chiara Cammarata
Gwen Clarke and Elaine Lemp
Maddie Lord and Jennifer Bayer

 
2016 RESULTS
Takanori Sanay, Yasutaka Sanay Lisa Browne, Maddie Lord
Men’s 1st Place
Takanori Sanay
Yasutaka Sanay
Women’s 1st Place
Lisa Browne
Maddie Lord
Men’s 2nd Place 
Ryan Aikens
Josh Williams
Women’s 2nd Place
Suzana Manole
April Page
Men’s 3rd Place 
Oscar Ivan Castillo Ojecla
Oscar Castillo Padilla
Danny Neiman
Chuck Diehl
Women’s 3rd Place 
Vanessa Splanemann
Jessica Ehlers
Ashley Renree
Sarah Meyer
Men’s 5th Place 
Todd Shimp and Nick Brockman
Dillon Cox and Paul Schweitzer
Eric Eastman and Dave Skelly
Steve Wells and Brandon Anderson
Women’s 5th Place
Gwen Clarke and Stacey Grundstrom
Annique Melese and Jennifer Nunez
Leah DeKok and Nicole Aston
Stacey Smith and Jerri Morgan

 
2015 RESULTS
Men’s 1st Place
Noah Dekok
Paul English
Women’s 1st Place
Elizabeth Hansell
Helen Ekadeli
Men’s 2nd Place 
Alex Martinez
Alex Martinez Jr.
Women’s 2nd Place
Esther Kim
Jean Gullickson
Men’s 3rd Place 
Myron Miller
Michael Hsin
Chris Gregg
James Jacques
Women’s 3rd Place 
Leah Dekok
Savana Joseph
Sydney Deturk
Mandy Murray
Men’s 5th Place 
Humberto Torres
Humberto Torres Jr.
Steve Wells
Ruben Espinoza
“Skippy” Diaz
Andrew Trivino
Eric Mai
Drew Wesling
Women’s 5th Place
Laura Milledge

Ashley Henry
Vanessa Splanemann
Cicely Carrnahan
Shannon Slatter
Rachel Chalermsopone
Candice Simpson
Katy Noochlaor
 
2014 RESULTS
 Mens-Winners-2014  Womens-Winners-2014
Men’s 1st Place
Eric Eastman
Jahir Orozco
Women’s 1st Place
Lynne Galli
Dominique Ozoa
Men’s 2nd Place 
Brady Dinnsen
Robert Congalton
Women’s 2nd Place 
Esther Kim
Rhea Frondozo
Men’s 3rd Place 
Chris Flemming
Chad Latonio
Ben Brockman
Jay Gousman
Women’s 3rd Place 
Angela Bryan
Cicely Carnahan
Elizabeth Hansell
Joanie Brennan
Men’s 5th Place 
Brian Mihail
Joe Gagnon
Mike Fitzgerald
Tony Cochrane
Paul McDonald
Colin Gilbert
Humberto Torres
Mateo Torres
Women’s 5th Place
Melissa Hinkely

Candice Bixler
Heather Ely
Annette Gregg
Nina Santiago
Alexa Long
Julie Chan
Lisa Grandelli
2013 RESULTS
 Mens-Winners  Womens-Winners
Men’s 1st Place
Ben Brockman
Sacha Simoes
Women’s 1st Place
Esther Kim
Melissa Hinkley
Men’s 2nd Place 
Paul MacDonald
Corey Dudley
Women’s 2nd Place 
Nina Santiago
Audrey Porcella
Men’s 3rd Place 
Todd Shimp
Noah Dekok
Tom Wright
Jason Lofrese
Women’s 3rd Place 
Leah Tenney
Sandy Schrebing
Andrea Wilkinson
Alexis Sweet
Men’s 5th Place 
Chris Gregg
Chris Zelvis
Terrence Rukas
Manuel Berumen
Jamie Lopez
Jahir Orozco
Dan Phin
Mark Olinger
Women’s 5th Place
Tamara Lavere
Alexandra Baldassarre
Tina Spotts
Nicole Wallace
Fran Shimp
Neely Falgout
Laura Milledge
Rhea Frondozo
2012 RESULTS
2012-Mens-Winners 2012-Womens-Winners
Men’s 1st Place
Ralph Garcia
Brad Butler
Women’s 1st Place
Nikki Caufield
Nina Marie Santiago
Men’s 2nd Place 
Dave Skelly
Hugo Dooner
Women’s 2nd Place 
Annette Gregg
Wendy Nishikawa
Men’s 3rd Place 
Todd Shimp
Jay Warren
James Hammel
Greg Moore
Women’s 3rd Place 
Heidi Schaefer
C. Summer Arnado
Stacy Johnson
Cicely Carnahan
Men’s 5th Place 
Dave Ferrell
Nick Brockman
Ricardo Valencia
Dan Ott
Dan Neiman
Sam Ross
Paul Harner
Josh Harner
Women’s 5th Place 
Julie Chan
Anh Tu
Neely Falgout
Jennifer Denley
Rachel Gilmore
Sara Whisler
Meg Powers
Mitzi Merino

2011 RESULTS

2011-Mens-Winners-Playing 2011-Womens-Winners-Playing
Men’s 1st Place
Jon McDonald-San Diego
Ned Collins-San Diego
Women’s 1st Place
Annette Gregg-Encinitas
Nicole Morton-San Marcos
Men’s 2nd Place 
Juan Hernandez-Mexico
Jay Warren-Solana Beach
Women’s 2nd Place 
Kiki Miranda
Heather Ely-San Diego
Men’s 3rd Place 
Pat Keenan
Jeff Caufield
Jeremy Schneider
Joel Futerer
Women’s 3rd Place 
Laura Milledge
Cicely Carnahan
Summer Arnardo
Julie Chan
Men’s 5th Place 
Ryan Cravitz
Carlos Niebla
Josh Harner
Joe Gagnon
Chris Gregg
Matt Woolley
Brad Johnson
Dave Skelly
Women’s 5th Place 
Nicole Barrote
Nikki Caufield
Meg Powers
Taleese Yonkers
Venessa Vigil
Sydney Deturk
Jennifer Pearl
Darci Burton
2010 RESULTS
Men’s 1st Place
Chris Gregg-Encinitas
Brian Mihail-Houston
Women’s 1st Place
Meg Powers-San Diego
Kimberly Keim-Los Angeles
Men’s 2nd Place 
Danny Nieman
Joe Gagnon
Women’s 2nd Place 
Sheena Atwood
Kate Edwards
Men’s 3rd Place 
Andy Aguiar
Mike Elliot
Dave Skelly
Humberto Gonzales
Women’s 3rd Place 
Julie Chan
Lissanne Diminno
Summer Arnardo
Chelsea Siefert
Men’s 5th Place 
Paul Harner
Josh Harner
Pat Keenan
Ned Collins
Juan Hernandez
Alex Brook
Frank Williams
Manny Berumant
Women’s 5th Place 
Jennifer Perl
Laura Milledge
Stacey Johnson
Veronica Mendoza
Janet Stagnero
Lisa Browne
Julia Nelson
Kathleen Kowel
2008 RESULTS
Men’s 1st Place
Bob McKnight
Brian Lewis
Women’s 1st Place
Julie Chan – Ocean Beach
Suzanne Lougeay – Carlsbad
Men’s 2nd Place 
Sean Burke – Clairemont
Ron Snow – San Diego
Women’s 2nd Place 
Gina Aguiar – San Diego
Nikki Caufield – San Diego
Men’s 3rd Place 
Todd Shimp – San Diego
Bradley Johnson – San Diego
Scott Sanson – Phoenix
Pablo Kotcuff – Ensenade, B.C.
Women’s 3rd Place 
Ashley Ivy – Hermosa Beach
Brooke Epperson – Redondo Beach
Shari Miller – Carmel Valley, SD
Michelle Kobashi – Santa Barbara
Men’s 5th Place 
Dooner and Simoes
Hernandez and Allard
Schwarz and Couthren
Dod and Bravehart
Women’s 5th Place 
Brennen and Arneal
Kuntz and Kestly
Vaughn and Holmgren
Richardson and Remmling
Men’s 9th Place 
Hoyer and Magil
Hollis and Robbins
Upp and Nieman
Depalma and Lougeay
Mau and Cartwright
Winsor and Golucke
Lipscomb and Law
Gordo and Luke
Women’s 9th Place 
Brockman and Breen
Troiano and Kim
Oden and Poon
Tobin and Spotts
Ebert and Helferty/Neff
Merino and Mc Glashan
Powers and Hedehus
Doenges and Gregg
2007 RESULTS
Men’s 1st Place
Hank Groves, San Diego
Hugo Dooner, San Diego
Women’s 1st Place
Chris Nagel, Pacific Beach
Gina Hause, Newport Beach
Men’s 2nd Place 
Ben Brockman – San Diego
Trevor Bliss – San Diego
Women’s 2nd Place 
Caron Janc, Ocean Beach
Jan Lightner, Clairmont
Men’s 3rd Place 
Pat Keenan, Jeff Caufield
Steve O’Bradovich, Thayer 
Women’s 3rd Place 
Fran Shimp, Barb Safarik
Gina Aguiar, Linda Holmgren
Men’s 5th Place 
Lentin/Elliott
Burke/Givens
Bishop/Dinnsen
Roberts/Hanrahan
Women’s 5th Place 
Avy/Guss
Brinkman/ Rickward
Nyland/ King
Wood/ McAhren
Men’s 9th Place 
Halverson/ H.Nieman
Bishop/ Lang
Hernandez/ Badgley
Shimp/ Zerkle
Westlake/ Jimas
Lewis/ McKnight
McNeil/ Tanaka
Swatik/ Hollis
Women’s 9th Place 
Grady/ Samson
Skarra (da-bomb) Gallagher/ Spotts
Fleming/ Burke
Peyer/ Meyer
Dwyer/ Richardson
VanSchmus/ Miller
Arneal/ Browne
Runningbear/ Hain
 
2006 RESULTS
Men’s 1st Place
Justin Warren – Kealakekua, HI
Eric Mai – San Diego
Women’s 1st Place
Shari Leckman – San Diego
Chris Porsch – Newport Beach
Men’s 2nd Place 
Dave Zerkle – Oceanside
John Sandmeyer – San Diego
Women’s 2nd Place 
Linda Hallum – Canada
Jen “Bird” Easbey – San Diego
Men’s 3rd Place 
Bob Bruce – Coronado
Joe Gagnon – Santa Barbara
Nick Rubecky – Encinitas
Gabe Hagerty – Ventura
Women’s 3rd Place 
Kari Logan – San Diego
Anne Vaughan – Germany
Ally Ross – San Diego
Marcela McKibben – Laguna Beach
Men’s 5th Place 
Lewis – McKnight
Delacova – Leite-Ahyo
O’Donnell – Phin
Glassman – Aguiar
Women’s 5th Place 
Hagglund – Holgren
Whitney – Conners
Vaughn – VanSchmus
Brickman – Matthews
Men’s 9th Place 
Haghigi – Raynor
Macy – Keenan
Ratermann – Turtle
MacNeill – Vegte
Anndruoli – Percifall
Steele – Skelly
Brockman – Silwa
Lentin – Ferrell
Women’s 9th Place 
Smith – Melin
Richardson – Browne
Yarrington – Vanderwiel
Louegay – Bishop
Pang – Dolby
Dresner – Chan
Walker – Nagel
Alley – Ou

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave